Úroky jsou v dnešních dnech na svém minimu a pokud se rozhodneme zažádat si o půjčku není lepšího období. V dnešní době je velice módním trendem zakládat rodinu a mít vlastní bydlení. Je ale příliš náročné naspořit tolik finančních prostředků pro zafinancování celého projektu. Proto se lidé často obrací na bankovní či nebankovní společnosti, aby získali potřebné finanční prostředky.
V rámci bydlení se těší oblibě zejména hypotéka a úvěru. V obou případech tyto služby poskytují bankovní společnosti, které získaly certifikaci od České národní banky. Pokud chceme získat úvěr musíme mít u dané banky založené stavební spoření. Poté co získáme určitou bonitu, tedy spoříme po dobu minimálně dvou let a máme alespoň 40 % z požadované cílové částky můžeme získat zvýhodněný úvěr.
Druhý typ půjčky je hypotéka. Tu můžeme získat v rámci bankovních služeb bez jakéhokoliv vedlejšího účtu to se ovšem také odráží na výši úrokové sazby.
Banky požadují určité záruky, než poskytnou úvěr. Většinu požadavků zná každý z nás. Dlužník musí ručit nemovitostí, kdy banka poskytne maximálně 2/3 z požadované ceny dále musí mít klient dostatečný stabilní příjem, kterým je schopen splácet částky, které stanoví banka. Společnost si také prochází registr dlužníků, aby zjistila, zda se nejedná o problémového klienta. Po tom všem však není stále jisté, zda půjčku získáme. Společnost využívá nejrůznějšího skoringu, kterým ohodnotí platební schopnosti klienta.
Pokud však nejsme vhodní pro banku není důvod si zoufat vždy totiž můžeme využít služeb nebankovních společností. Zvláště pak amerických hypoték. Zde dělíme hypotéky na dva typy. Tedy účelovou, kterou poskytuje banka a vyžaduje ručení a bezúčelovou nebo také americkou je poskytována buď bankami nebo úvěrovými společnosti. Požadavky na ručení jsou zde nižší což se ale odráží na výši úrokové sazby, která je u úvěrových společností poněkud nižší.