Česnek. Palice česneku skrývá několikero stroužků. Každý s těchto stroužků je zabalen v papírově tenkém obalu. Po jeho odbalení a naříznutí osobě dají vědět blahodárné silice.
Užívání česneku je od pradávna uznávaným léčivým pokrmem. Chrání srdce, roztahuje cévy, působí antioxidačně a zvyšuje imunitu. Hlavně staří valaši a lidé z vesnic zahajují den, jak jinak než konzumací alespoň jednoho stroužku česneku. Buď jej sní tak jak je, nebo si jej nakrájí na tenké plátky a naskládají na plátek pečiva potřený máslem, nebo měkkým sýrem. Pevně věří tomu, že tento rituál je uchrání před všemi možnými nemocemi. Je možné, že víra uzdravuje, ale v tomto případě jde o víru velice podpořenou česnekem.
Užívání česneku komplikuje právě ono agresivní aroma. To se dá trochu otupit, když česnek lehce orestujeme na rozpáleném oleji. Pro ty, co jím nejen aroma, ale i další silice nedělají dobře, jsou vyráběny česnekové granuláty, které jsou své agresivity téměř zcela zbaveny.
Ne tak agresivní variantou, je konzumace jarního Česneku medvědího. Voní daleko jemněji a příjemněji a není tak agresivní na žaludek. Léčivé schopnosti má ale totožné.
Využití česneku je široké. Jen kolik existuje druhů česnekových polévek. Klasická česnečka je s orestovaným krutóny chleba a s vajíčkem. Česnečka s přidáním Olomouckého tvarůžku, tzv. Loštická smrďulka je další populární variantou. Nebo znamenitá a luxusní česnečka se smetanou. Variant česneček je moře. V každé hospodě a v každé domácnosti se vaří jiná. Vždy jde však o polévku zdravou, ideální do zimního období a v období chřipkových epidemií.
Česnek je nezbytný u topinek. Opečený chléb, potřený česnekem je ideální přílohou například k tatarskému bifteku. Bez česneku nejde ani udělat dobrý bramborový placek.
Na závěr uvedu jeden zaručený recept proti nachlazení, pocházející od našich babiček. Uvaří se hrnek mléka. V něm se rozpustí lžíce medu, oříšek másla a namačká se do něj stroužek česneku. Myslím, že pro mnohé jen pomyšlení, že by měli něco takového popíjet by bylo uzdravující. Co říkáte?