Koberce jsou tradiční způsob, jak pokrýt podlahu příjemným, měkkým a teplým materiálem. Jsou v oboru podlahových krytin osvědčenou stálicí a i přesto, že se je dnes snaží převálcovat vinyl, lamino a dlažba, představují ve většině domácností ideální řešení.
Každý koberec vyžaduje pravidelnou údržbu a kromě běžného suchého vysávání prachu a nečistot je nutné podrobit jej občas strojnímu, případně šetrnému ručnímu čisticímu procesu.
Jak často podrobit koberec mokrému čištění
Běžné zatížení – většina domácností, kde žijí lidé ekonomicky aktivní, obvykle bezdětní jako jednotlivci nebo v párech, a kteří se většinu dne zdržují na pracovišti nebo jinde mimo domov. V takových případech stačí koberce čistit jen jednou v průběhu roku.
Střední zátěž – do této kategorie řadíme domácnosti s malými dětmi nebo s domácími zvířaty (kočky, psi, fretky, králíci, morčata). Je zde větší pravděpodobnost zatížení podlahy pravidelnými pochůzkami a nečistotami ze zvířecích tlapek, nebo s případnými exkrementy. Střední zátěž se také týká osob v důchodovém věku, které se zdržují doma téměř celý den. Mají-li tito lidé doma psy, které pravidelně venčí, lze jejich koberec zařadit do kategorie vyšší zátěže. Středně zatěžovaná podlahová krytina by se měla podrobit strojnímu čištění koberců Praha alespoň dvakrát do roka.
Vysoké zatížení – sem spadají byty obývané alergiky a vážně nemocnými lidmi, kde každá i sebemenší drobnost zbytečně přitěžuje citlivému organismu. Každý koberec je za určitých podmínek ideálním prostředím pro rozmnožování roztočů, kteří se živí biologickým odpadem, většinou kožními šupinkami. Nebezpeční nejsou přímo roztoči, ale jejich výkaly, které zasychají a pronikají do ovzduší. Vysoká zátěž se týká i kanceláří, prodejen a dalších provozoven, kde se lidé pohybují v obuvi a obvykle se nepřezouvají. Většinou jde o zátěžové koberce a ty je třeba také podrobit čištění. Vysoká zátěž vyžaduje tři až čtyři roční čisticí cykly podle okolností a aktuální situace.