Nefunkční zásuvky – možná si toho v běhu času nevšimnete, zkrátka některé zásuvky používáte jen sporadicky nebo téměř vůbec. Tato závada může odhalit povolený kontaktní šroub, což může vést ke zkratu, vzniku elektrického oblouku a ohnisku požáru. Nefunkční zásuvka může signalizovat i jiný typ závady, např. přerušení obvodu někde ve zdi nebo v instalačních lištách.
Nevhodně rozmístěné instalované zásuvky – většinou se setkáte s tím, že jsou vypínače světel umístěné ve výšce cca 120 cm od země a 20 cm od dveřních futer (zárubní), aby bylo možné bezpečně a pohodlně ovládat světelné okruhy. Horší situace ovšem bývá u zásuvek, které mohou umístěné v prostoru podle předpokládaných spotřebičů. Dříve se velmi často osazovaly zásuvky kolem 30 cm nad zemí, ale výjimečné nejsou např. v kuchyni ve výšce vypínačů. Nebezpečné zásuvky jsou hlavně v těsné blízkosti kuchyňského dřezu anebo v koupelně, velmi blízko umývacího prostoru.
Ach ten hliník – za socialismu se těmito vodiči vybavovaly bytové i rodinné domy, jedním z důvodů byl i zřejmě levný bauxit, jako výchozí surovina, dovážený na Slovensko v rámci států RVHP. Životnost těchto rozvodů je omezená, hliník je navíc křehčí, než měď, při ohýbání může prasknout a také velmi dobře vede teplo – zahřívá se. Tepelná roztažnost může způsobit časem povolení šroubů v kontaktech krabic, vypínačů a zásuvek, což může vést ke zmiňovanému zkratu a požáru. U starých hliníkových rozvodů to může představovat v dnešní době, po tolika desítkách let provozu, i vážný problém, revize elektro ceník vám jistě poradí, jek dál postupovat a situaci řešit.
Většina elektrikářů vám navrhne rekonstrukci nového vedení, ale nemějte jim to za zlé a nedomnívejte se, že je to pouze kvůli byznysu a zisku, ve hře je hlavně vaše zdraví a zdraví vašich blízkých i lidí, kteří s vámi bydlí např. v bytovém domě. Nebezpečím požáru ohrožujete celý objekt.