Sibiř včetně tajgy a tundry je dosud nedostatečně probádaná oblast, kde roste několik tisíc zajímavých a mezi nimi i výjimečných léčivých rostlin a organismů. Bohužel se v posledních letech o toto území začala zajímat Čína, která jej zčásti odkoupila od Ruska a kácí zde (a mnohdy i nelegálně na dalším území) statné dřeviny pro průmyslovou velkovýrobu. Takové neuvážlivé kroky jsou často kritizovány a jejich význam připisován podobnosti jevu kácení amazonského pralesa a další ekologické katastrofě. Někteří lidé jsou zkrátka neústupní a chamtiví a především nesmírně hloupí, neboť si neuvědomují, že si také zčásti sami pod sebou řežou pomyslnou větev, na níž sedí.
Můžeme jen doufat, že odpor vůči takovému počínání vzroste, a že přece jen budeme moci využít i přírodního bohatství nějakým smysluplnějším a hlavně šetrným způsobem. Sibiřská nehostinná pustina je domovinou i pro houbu s názvem Rezavec šikmý, přezdívanou a známou jako Chaga, rostoucí především na kůře bříz.
Čím je lidem Chaga prospěšná
Její význam tkví v urychlení regenerace organismu, hojení vředových lézí, podpoře nervového systému, krevního oběhu a činnosti mozku, ale především v jedné docela unikátní záležitosti. Specifické složení některých substancí likviduje nádorové buňky a cizopasné viry, tomuto jevu se říká „apoptóza“ neboli buněčná smrt rakovinných a cizorodých buněk.
Chaga byla populární na ruském carském dvoře, lidé ji znali a sbírali již před několika tisíci lety. Rezavec šikmý je také významný antioxidant a využívá se v lidové medicíně na detoxikaci trávicího traktu, především tenkého a tlustého střeva, pro obnovení přirozených pochodů v důsledku nesprávné životosprávy (vyšší cholesterol, konzumace alkoholu, masa a bílého pečiva). Důležitou vlastností je také aktivizace obranného (imunitního) systému proti vetřelcům, zejména virům a patogenním bakteriím. Někteří lidé mají s Chagou dobré zkušenosti při lupénce a atopickém ekzému, pásovém oparu, aftech a ústních oparech a při zasažení organismu plísněmi.