Ať už máme dřevěná nebo plastová okna orosí se, každé ráno by mělo být samozřejmostí vodu z oken odstranit suchým hadříkem. Další a největší vlhkost vzniká sušením prádla v bytě. Sušičkou si ušetříme mnoho starostí a pokud nejsme její vlastníci měli bychom prádlo sušit venku a domů ho dávat pouze dosušit.
Větrání je základ. Zejména v zimním měsících máme tendence otevírat okna méně. Pravidelné vyvětrání by mělo být samozřejmostí. Pokud se budeme bavit o zimních měsících roku tak, než otevírat ventilační škvíru na celý den je vhodnější otevřít okno dokořán na pět minut.
Ručníky patří na topení
Nikdy nenechávejte mokré ručníky jen tak ledabyle pohozené, ale vždy je dejte vysušit na topení nebo ven. Nutné je také po každém sprchování nebo koupání důkladně vyvětrat koupelnu.
Mokré prádlo do koše nepatří
Špinavý ručník nebo utěrka svádí k tomu abychom je hodily do koše na prádlo. Ovšem pokud nebudeme dané věci okamžitě prát zatuchnou nám a v nejhorším případě mohou začít plesnivět. Mokré špinavé věci se musí zkrátka hned prát nebo nejprve vysušit.
Kde není topení, musíme pomoci my
Na chodbách na záchodech, jsou místa, kde nemusíme mít topení. Využít pak může přenosné ventilátory kterými místnost necháme prohřát a vysušíme tím případnou vlhkost.
Měřidla
Jsou na trhu přístroje, speciální vlhkoměry, které nám přesně ukáží nakolik je prostředí vlhké. Nemusíme tyto přístroje kupovat samostatně ale mohu být součástí pokojového teploměru.
Elektrické odvlhčovače, odvlhčovací tablety nebo sáčky které mají absorbovat vlhkost je další řešení, jak bojovat s velkou vzdušnou vlhkostí. Když děláme vše možné, a přesto se objeví plíseň je důležité včas využít přípravku určeného pro boj s ní. V teplých měsících, jak to jen počasí dovolí pravidelné větrání zajistí že vlhkost v bytech minimální. Když tomu počasí přeje otevírejte tedy okna co nejčastěji a vpusťte sluneční paprsky do svých domovů