Lidé, kteří žijí s inzulínem, mají onemocnění, které se jmenuje cukrovka . Jedná se o pacienty, kteří mají nefunkční slinivku. Každý člověk má v těle slinivku, pokud nefunguje, tak neprodukuje inzulín. Tedy zdravý člověk má inzulín produkovaný slinivkou, pokud nefunguje, tak se musí doplňovat uměle.
Cukrovka neboli diabetes má dva typy. Druhý typ není tak hrozný. Slinivka stále produkuje nějaké menší množství, ale je potřeba hlídat a navštěvovat pravidelně lékaře. U prvního typu je to horší. Zde není produkována žádná látka a ta se musí tedy doplnit uměle. Tato skupina si jí doplňuje pomocí injekčních stříkaček, per a inzulínových pump. Musí si pravidelně měřit hladinu glykémie. Mají stanovený dietní režim, kde mají ke každému jídlu určený přesně počet jednotek. Musí tedy dodržovat nějaký režim, aby správně kompenzovali hladinu cukru v krvi. K lékaři chodí každé tři měsíce na pravidelné kontroly, kde se odebírá krev, ze které se zjišťuje hladina krevního cukru – průměrnou hodnotu za posledních čtyři až šest týdnů.
Tito lidé si většinou časem na tuto nemoc zvyknou, je to pouze o tom, přijmout ji a naučit se s ní žít. Každý však časem zjistí, že pokud by diabetes ignoroval, tak že bude ubližovat jen sám sobě.
Primární je v tomto režimu udržovat hladinu cukru, tedy glykemie v rozmezí od 4,5 do 7,9. Každý tyto hodnoty může mít nastavené jinak. Pokud glykémie klesne pod 4,5 tak je potřeba doplnit cukr. Jestliže je glykémie vyšší než 7,9 je třeba doplnit inzulín.
Nejčastěji ohrožované orgány, při špatném režimu jsou oči, ledviny, chodidla. Všechny tyto „strašáci“ vznikají, pokud diabetikovi bude glykémie „lítat“. To znamená, že pokud ji nebude mít ustálenou, bude mít střídavě hyperglykemii a poté zase hypoglykemii, tak se mu může stát, že mu některý orgán zareaguje na tuto „nekompenzaci“ a přestane nějak fungovat.
Je tedy dobré toto onemocnění brát vážně, jinak člověk ubližuje sám sobě a jen on si to „odnese“. Nezanedbávat správnou kompenzaci a navštěvovat pravidelně lékaře, který nám s léčbou pomáhá.